نوامبر 2018

90درصد مشکل بانکی واحدهای تولیدی با یک قانون حل می شود

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: اجرای بند 'و' تبصره 16 قانون بودجه 97، موجب رفع 90 درصد مشکلات بانکی واحدهای تولیدی می شد اما بانک ها مجاب به اجرای این قانون نشدند.

شناسایی 1.100میلیارد تن ذخایر معدنی در سیستان و بلوچستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) سیستان و بلوچستان گفت: ذخیره شناسایی شده مواد معدنی این استان تاکنون بیش از یک میلیارد و 100 میلیون تن برآورد شده است.

نفت در برابر کالا؛ راهی برای مقابله با تحریم یا افزایش فساد؟

نفت در برابر کالا؛ راهی برای مقابله با تحریم یا افزایش فساد؟

روشنک حاجی بیگی

تهاتر نفت با کالا به‌عنوان یکی از راهکارهایی است که زمزمه‌های آن در دولت روحانی برای مقابله با تحریم‌های امریکا شنیده می‌شود؛ این در حالی است که تجربه دور قبلی تحریم‌ها و تجارت تهاتری با کشور هند نشان می‌دهد به دلیل تصمیمات فاقد کارشناسی‌های لازم، کشور مجبور به واردات حجم عظیمی ورق و لوله از هند شد که خسارات زیادی را برای صنایع لوله‌سازی کشور به ارمغان آورد.

23 محدوده معدنی و اکتشافی در هرمزگان واگذار می شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: به منظور توسعه فعالیت های معدنی و جذب سرمایه گذاری 23 فقره محدوده اکتشافی و معدنی با شرایط مزایده عمومی واگذار می شود.

مشکل بانکی ایران با چین حل شد/آغاز مبادلات پولی از ۱۱ آذر

رئیس اتاق‌های بازرگانی ایران و چین با اعلام اینکه هفته آینده فروش نفت به چین آغاز و پول آن ظرف یک ماه آینده برگشت پیدا خواهد کرد، افزود: طرف چینی قرار است یک ماه آینده دومین بانک خود را برای تبالادت بانکی با طرف ایرانی معرفی کند.

افزایش سرمایه 1800 میلیارد تومانی "فملی"

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مجوز افزایش سرمایه 30 درصدی شرکت ملی صنایع مس ایران را از محل سود انباشته صادر کرد.

بازار داخلی محصولات فولادی در نیمه دوم آبان ماه؛

شیوا نیک وظیفه

سنگ آهن صادراتی ایران در مدار کاهشی

در اواسط آبان ماه بود که شاهد کاهش قیمت در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بودیم، بطوریکه سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد حدود 0.6 دلار در یک هفته کاهش داشت و نهایتا به 32.7 دلار هر تن فوب رسید. در ادامه، هفته پایانی آبان ماه هم، همچنان روال کاهشی برای این محصول ادامه داشت و حدود 3 دلار افت مجدد داشت و به 30 دلار هر تن فوب در انتهای آبان ماه رسید. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز در هفته سوم آبان ماه با 40 سنت افت به 28.8 رسید و در هفته آخر آبان ماه با 2 دلار افت به 26.8 دلار هر تن فوب رسید.

رشد تولید 19 درصدی آند و 12 درصدی کاتد مس

مهندس «سعد عبدی»، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت شرکت مس گفت: تا پایان آبان‌ماه سال 1397 شرکت ملی صنایع مس ایران 202هزار و 501 تن آند و 158هزار و 455 تن کاتد مس تولید کرده است که نسبت به برنامه امسال رشد 19 و 12 درصدی را نشان می‌دهد.

۲۰ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور بازنگشت

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با وجود اجرای پیمان‌سپاری ارزی از ۲۷ میلیارد دلار صادرات کالاهای کشور در سال جاری فقط هفت میلیارد دلار به کشور بازگشته است.

بانک مرکزی: نرخ تورم آبان‌ماه به 18.4 درصد رسید

بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ تورم در 12 ماه منتهی به آبان‌ماه امسال نسبت به 12 ماه منتهی به آبان‌ماه پارسال 18.4 درصد است که نسبت به ماه پیش (مهر) 3.5 درصد رشد دارد.