می 2019

رشد 22 درصدی تولید مس آنتوفاگاستا در مقایسه با مدت مشابه 2018

«ژان-پل لوسیک»، مدیرعامل شرکت شیلیایی آنتوفاگاستا گفت: تولید مس در سه‌ماهه اول سال 2019 برابر با 188 هزار و 600 تن بود که مطابق با انتظارات پیش رفت و افزایش 22،6درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال 2018 محقق شد.

با سامانه نیما روال همان روال باقی می ماند

شیوا نیک وظیفه

مدت طولانی از پیشنهاد فعالان اقتصادی برای بازار متشکل ارزی می گذشت که نهایتا در سال جدید شاهد پذیرش این تغییر در سیستم بانگ مرکزی بودیم در این شرایط بود که تولیدکنندگان از کنار رفتن سامانه نیما خشنود بودند اما دیری نپایید که از بانک مرکزی اعلام شد سامانه نیما پابرجا خواهد ماند. هرچند که گفته می شود شکل‌گیری این بازار به ثبات نرخ ارز کمک می‌کند اما تعریف بازار متشکل ارزی خارج از کنترل های این سامانه است.

صادرات 1.6 میلیارد دلاری منطقه ویژه خلیج فارس در سال 97

به گزارش معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، حسن خلج طهرانی این خبر را در دیدار با مهدی رضایی مدیر کل گمرک شهید باهنر بندرعباس اعلام و تصریح کرد: منطقه ویژه خلیج فارس، جایگاه ویژه ای در زمینه تولید و صادرات محصولات فلزی در استان هرمزگان و حتی کشور پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: صادرات محصولات منطقه ویژه خلیج فارس شامل محصولات فولادی (اسلب، شمش و بریکت)، روی و آلومینیوم به حدود 1.6 میلیارد دلار رسید.

فولاد مبارکه همواره در کنار مردم است

همزمان با ایام خجسته میلاد باسعادت کریم اهلبیت، حضرت امام حسن مجتبی (ع)، هشتمین مراسم گلریزان شرکت فولاد مبارکه و شرکتهای زیرمجموعۀ این شرکت، ویژۀ آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد در مجموعۀ فرهنگی-ورزشی فردوس فولاد مبارکه برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی شرکت :مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه در این مراسم گفت: حضور در مراسم پرفیض و معنوی گلریزان نوعی قرار آسمانی است؛ چراکه در واقع خیرین حاضر در گلریزان به دعوت خداوند، این کار خیر را انجام می‌دهند و این امر برای بنده و سایر عزیزان حاضر توفیق و افتخار بزرگی است.

چشم انداز فولاد امیرکبیر تبدیل به بزرگترین تولید کننده فولاد پوشش دار

چشم انداز شرکت فولاد امیر کبیرکاشان تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات فولادی پوشش دار در کشور است.

به گزارش معدن نامه به نقل از خبرگزاری صداوسیما مدیرعامل شرکت فولاد امیر کبیر کاشان گفت: چشم‌انداز این شرکت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات فولادی پوشش دار در کشور و کسب 20 درصد از سهم بازار داخلی و حضور در بازارهای صادراتی هدف است.

عزیر قنواتی افزود: طرح Revamp در خط گالوانیزه قرار بود با سرمایه گذاری هفت میلیون یورویی شرکت‌های خارجی عملیاتی شود اما این خط با سرمایه 50 میلیارد ریال با بهره گیری از توان داخلی اجرا شد.

تولید 274 هزار تن کاتد در سه ماه اول 2019

طی فصل نخست سال 2019، شرکت آلمانی آروبیس حدود 274 هزار تن کاتد، 178هزار تن مفتول، 45 هزار تن مقاطع و 53 هزار تن محصولات تخت و سیم‌های خاص تولید کرد.

براساس گزارش آروبیس، تولید کاتد این شرکت در سه‌ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، افت 7درصدی داشت. تولید مفتول و محصولات تخت این شرکت نیز کاهش به ترتیب 2 و 4 درصدی را به ثبت رساندند. درمقابل، تولید مقاطع شرکت به میزان 2 درصد افزایش یافته است.

تاثیر کاهش نرخ ارز بر بازار مقاطع / بازار داخلی کشش قیمتهای فعلی را ندارد

با توجه به اینکه دلار در کانال ۱۴هزارتومان در حال مقاومت است ظاهرا در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد مقاومت از سمت مصرف دیده می شود و در کنار آن نبود تقاضا باعث کاهش مقاومت تولید کنندگان و ارائه تخفیف های بیشتر نسبت به روزهای گذشته شده است. مشکل فعلی بازار یک مقاومت دو طرفه است. مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار ها که ظاهرا اینبار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر است و قیمتها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان هستند.

تولید 6.4 میلیون تن محصول در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از تولید بیش از 6.4 میلیون تن محصول در سال گذشته خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری معدن نامه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، «حسن خلج طهرانی» در تشریح این خبر گفت: در سال گذشته بیش از 6.4 میلیون تن محصولات تولیدی منطقه ویژه خلیج فارس که بیشترین آن به فولاد تعلق  دارد وبا ورود به بازار ایران و منطقه سهم بسزایی در به حرکت درآمدن صنعت کشور ایفا کرد.

ثبات نسبی در بازار سنگ آهن

شیوا نیک وظیفه

نوسانات در بازار جهانی سنگ آهن با نگرانی از عرضه برزیل آغاز شد و در کنار آن درگیری های دیگری از جمله طوفان ورونیکا در استرالیا که البته در ماه مارس اتفاق افتاد و اختلال در فعالیت چند بندر مهم آن روبرو شد و نهایتا بخش عرضه را به لحاظ تامین کامل درگیر تلاطم کرد. تا مدتی اخبار نشانگر کاهش عرضه بود با توجه به اینکه تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریوتینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تاثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا اعلام کاهش کردند.