دبیر انجمن صنعت سیمان خبر داد:

احتمال افزایش قیمت سیمان

تب‌های اولیه

احتمال افزایش قیمت سیمان

روشنک حاجی بیگی

شرکت‌های تولیدکننده سیمان به دلیل افزایش غیرمتعارف هزینه‌های تولید، تعمیر و نگهداری، نسوز کاری و... طی یک سال گذشته با مشکلات متعددی مواجه شده‌اند. به‌طوری‌که به گفته کارشناسان این بخش قیمت هر تخته پاکت سیمان از 520 تومان سال گذشته به چهار برابر معادل 1920 تومان رسیده است.
از طرفی سیاست‌گذاری اخیر دولت مبنی بر اجرایی کردن طرح پیمان‌سپاری ارزی عدم‌اصلاح اشکالات موجود در این طرح کاهش صادرات سیمان را موجب شده است.

در همین خصوص عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنعت سیمان به خبرنگار معدن نامه گفت: مشکلات ناشی از افزایش هزینه‌های تولید ازجمله افزایش بیش از دو برابری قیمت بسته‌بندی، باعث شده کارخانه‌های سیمانی نتوانند پاکت سیمان را خریداری کرده و سیمان پاکتی به بازار عرضه کنند.

شیخان با اشاره به‌ضرورت جلوگیری از زیان ده شدن کارخانه‌های سیمانی گفت: در خصوص افزایش نرخ سیمان در حال انجام محاسبات کارشناسی هستیم و برای ادامه حیات صنعت سیمان و حفظ اشتغال در این بخش احتمال افزایش حداقلی قیمت سیمان را می‌توان پیش‌بینی کرد.

وی در خصوص مشکلات ناشی از اجرای طرح پیمان‌سپاری ارزی برای صادرات سیمان گفت: طرح پیمان‌سپاری ارزی خصوصاً در مناطق شرقی و غربی که مبادلات ریالی انجام می‌شود، مشکلاتی را برای صادرات سیمان به وجود آورده و همچنین در مرزهای جنوبی و شمالی نیز به دلیل افزایش قیمت حمل کشتی صادرات کاهش پیداکرده است.

شیخان افزود: مکاتباتی برای حل مشکل صادرات با سازمان توسعه تجارت صورت گرفته و با پیگیری‌های صورت گرفته مقررشده با هماهنگی گمرک و اخذ نظر مقامات ذی‌ربط قیمت پایه صادراتی سیمان را منطقی‌تر و با محاسبه ارز نیما صورت بگیرد.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟