مهندس سید اصغر مدنی معاون بهره برداری فولاد هرمزگان

بومی‌سازی یک رسالت اجتماعی است

تب‌های اولیه

صنعت فولاد یکی از صنایع مادر است که سرانه مصرف آن جزو شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها ارزیابی می‌شود. نخستین ضرورت در مسیر تولید فولاد، تامین مواد اولیه و تجهیزات است. این موضوع به‌ویژه در شرایطی که کشور با تحریم مواجه شده، اهمیت بیشتری دارد. در چنین شرایطی کاهش وابستگی به خارج از کشور را باید یکی از راهکارهای اساسی برای مقابله با اثر تحریم‌های ایالات‌متحده امریکا علیه ایران عنوان کرد. بومی‌سازی و ساخت داخل زمینه‌ تامین پایدار و دسترسی سریع به قطعات، تجهیزات، مواد اولیه و مصرفی و ... را فراهم می‌کند. در چنین شرایطی نباید از تولید باکیفیت و رقابت‌پذیر غفلت کرد؛ چراکه حفظ استانداردهای کمّی و کیفی به پایداری عملکرد این تولیدکنندگان می‌انجامد.

درباره روند بومی سازی در شرکت فولاد هرمزگان گفت و گویی با مهندس سید اصغر مدنی معاون بهره برداری فولاد هرمزگان انجام شده است که در ادامه می خوانید:

بومی‌سازی و ساخت داخل زمینه‌ تامین پایدار و دسترسی سریع به قطعات، تجهیزات، مواد اولیه و مصرفی و ... را فراهم می‌کند. این مهم به‌ویژه در موقعیت کنونی که کشور بار دیگر با تحریم روبرو شده، اهمیت ویژه‌ای یافته است. در شرایط حاکم بر اقتصاد ما، اشتغال‌زایی یکی از نیازهای اساسی جامعه به‌شمار می‌رود، بومی‌سازی با توسعه صنعت زمینه ایجاد موقعیت‌های شغلی جدید را فراهم می‌آورد؛ علاوه بر این به توسعه فناوری و ارتقای دانش کاربردی در کشور منجر می‌شود.

با وجود سطح مناسب دانش در دانشگاه‌های ایران، دانش کاربردی نیست. اگر بتوان این دانش را با کاربرد همراه کرد، نتایج بسیار عالی در رونق ساخت داخل و بهبود وضعیت عملکردی صنایع داخلی حاصل خواهد شد. همچنین می‌توان با تکیه بر این توان داخلی، خروج ارز برای تامین قطعات و مواد اولیه را به حداقل کاهش داد و از ارز صرفه‌جویی شده در موقعیت‌های حساس‌تر و با اولویت بیشتر برای کشور استفاده کرد. علاوه بر این باید خاطرنشان کرد امروز که پرداخت ارز برای شرکت‌های ایرانی دشوار و حتی در مواردی غیرممکن شده است؛ یعنی حتی اگر بتوانیم با شرکت‌های خارجی وارد مذاکره شویم، نمی‌توانیم هزینه‌ای به آن‌ها پرداخت کنیم. درحالی‌که خرید داخلی با استفاده از ریال انجام می‌شود و به نفع ما و کل اقتصاد کشور است.

 پیشرفت صنعت در سایه تحریم

بومی‌سازی، توان صنایع کشور از جمله صنعت فولاد را در جهت رشد پایدار، توسعه فناوری و ارتقای دانش فنی افزایش می‌دهد. با ادامه این مسیر، تولیدکنندگان داخلی به این باور می‌رسند که می‌توانند روی پای خود بایستند. توجه به این نکته ضروری که کشور در حال حاضر با چالش تحریم مواجه است، ما باید بتوانیم این چالش را به فرصت تبدیل و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم. با توجه به موارد یادشده، بومی‌سازی از الزامات رشد زنجیره تولید فولاد کشور محسوب می‌شود. ازآنجاکه چنین رشدی پایدار است به اشتغال‌زایی تضمین‌شده و رفع معضل بیکاری در کشور کمک شایانی خواهد کرد.

 اقدامات هرمزگان برای حمایت از بومی‌سازی

شرکت فولاد هرمزگان چند سالی است که به‌صورت نظام‌مند، فعالیت در حوزه بومی‌سازی و ساخت داخل را آغاز کرده است؛ بر همین اساس واحدی مجزا با عنوان بومی‌سازی و ساخت داخل در این شرکت، آغاز به کار کرد. در دوره کنونی نیز با هدف پیگیری هرچه بیشتر تحقق این هدف، در سطح بالاتر کمیته بومی‌سازی شکل یافت. در این کمیته جلساتی با حضور معاون خرید و معاون بهره‌برداری شرکت برگزار می‌شود. خرید هر قطعه‌ باید در این کمیته تصویب شود. بومی‌سازی و ساخت داخل نیز از اولویت‌های این کمیته محسوب می‌شوند. باید خاطرنشان کرد که در موقعیت کنونی حاکم بر کشور، بومی‌سازی به‌عنوان یک رسالت اجتماعی نیز مورد توجه قرار گرفته است؛ چراکه با توجه به شرایط اقتصادی باید برای دست‌یابی به توسعه پایدار و تولید مداوم به این سمت و سو پیش برویم.

گفتنی است در مجموع حدود 19 هزار قطعه و تجهیز در شرکت فولاد هرمزگان مورداستفاده قرار می‌گیرند که از این رقم تاکنون 11 هزار مورد بومی‌سازی شده‌اند. فرهنگ بومی‌سازی و استفاده از تولید داخل در مواد مصرفی این شرکت نیز ورود پیدا کرده است تا جایی که در سه‌ماهه نخست سال جاری، 16 قلم از مواد مصرفی این شرکت داخلی‌سازی شده‌اند. باید خاطرنشان کرد که طرح‌های متعدد دیگری نیز برای افزایش ارقام یادشده در دست بررسی و اجرا قرار دارند.

 قطعات و تجهیزات داخلی رقابت‌پذیر باشند

سازندگان داخلی می‌توانند نقش بسزایی در تحقق هدف بومی‌سازی بر عهده بگیرند. ارتقای کیفیت تولیدات از سوی آن‌ها و رقابت‌پذیر کردن قیمت‌ها در مقابل نمونه‌های مشابه خارجی، تاثیر بسزایی در رونق بومی‌سازی دارد. در حال حاضر مشاهده می‌شود که یک نمونه داخلی باوجوداینکه کیفیت پایین‌تری نسبت به نمونه خارجی دارد، با قیمت بیشتری به فروش می‌رسد؛ در چنین مواردی انتظار می‌رود تولیدکنندگان داخلی نسبت به رفع این چالش‌ها هرچه سریع‌تر اقدام کنند.

همچنین از تولیدکنندگان قطعات و تجهیزات داخلی انتظار می‌رود که هنگام نصب و به‌کارگیری این تجهیزات، پشتیبانی لازم را از تولیدات خود به عمل آورند. ضمانت قطعات برای مدت طولانی از دیگر خدماتی است که باید تولیدکنندگان داخلی ارائه دهند. موارد یادشده دوام و بقای شرکت‌های تولیدکننده را در طولانی‌مدت حفظ می‌کند. در غیر این صورت تمامی فولادسازان پس از یک‌بار امتحان تجهیزات داخلی، مجددا به مصرف قطعات خارجی روی می‌آورند.

 حمایت فولاد هرمزگان از صنایع داخلی

در حال حاضر با هدف گسترش فرهنگ بومی‌سازی در کشور، بانک اطلاعاتی سازندگان داخلی شکل گرفته است. حضور این تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های داخلی به شناخته‌شدن هرچه بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. ما نیز به‌عنوان یکی از مجموعه‌های فولادی کشور تمام تلاش خود را برای حمایت از آن‌ها انجام خواهیم داد. از جمله خدماتی که برای ارائه به این تولیدکنندگان در نظر داریم این است که از حضور آن‌ها برای آزمودن متریال یا قطعات خود در شرکت استقبال کنیم. علاوه بر این پشتیبانی لازم برای تولید باکیفیت و کمیت مناسب را به عمل خواهیم آورد. این حمایت به گردش چرخ‌های صنعت کشور منجر می‌شود و باید آن را یک معامله برد-برد دانست.

 تامین فولادهای خاص در صنایع نفت و گاز

شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک مجموعه تولیدی در سال‌های گذشته تامین نیاز بازار داخل را به‌عنوان اولویت خود قرار داده است؛ ضمن آن برخی گریدهای خاص فولادی را نیز با هدف صادراتی تولید کرده و در بازار بین‌المللی به فروش رسانده است. توجه به این نکته ضروری به ‌نظر می‌رسد که فولاد هرمزگان یک شرکت صادرات‌محور است. نزدیکی به بندر شهید رجایی، از یک سو ورود مواد اولیه، قطعات و تجهیزات را برای این مجموعه تسهیل می‌کند و از سوی دیگر صادرات را به‌صرفه خواهد کرد. به‌طور میانگین طی سال‌های گذشته، حدود 50 تا 70 درصد تولیدات این شرکت در بازار بین‌المللی به فروش رسیده است. کیفیت خوب عامل اصلی فروش آسان محصولات این شرکت در بازار جهانی است. اکنون‌که در موقعیت تحریم گرفته‌ایم از حجم صادرات فولاد هرمزگان کاسته شده است؛ هرچند کیفیت تولیدات این شرکت به‌اندازه‌ای خوب و رقابت‌پذیر است که همچنان در بازار بین‌المللی مشتری دارد.

این مجموعه فولادی همواره بهبود کیفیت تولیدات خود را در دستور کار دارد. کما اینکه باهمت تمامی کارکنان این شرکت توانستیم طی چند ماه گذشته عیوب تختال را به زیر 10 درصد کاهش داده و سفارش‌های مشتری را بدون عیب تحویل دهیم. با تکیه بر همین نقاط قوت همچنان برند فولاد هرمزگان در بازار جهانی محفوظ مانده است.

در حال حاضر که کشور با مشکل تحریم مواجه است، برخی محصولات فولاد هرمزگان که گریدهای خاصی هستند برای تامین نیاز صنایع داخلی استفاده می‌شوند. این محصولات که در گذشته وارد می‌شدند اغلب در صنایع نفت و گاز کاربرد دارند؛ بنابراین در چنین شرایطی با تامین این گریدهای خاص توسط فولاد هرمزگان از یک سو نیاز صنایع داخلی تامین می‌شود و از سوی دیگر ارز کمتری از کشور خارج خواهد شد. کارشناسان و متخصصان فولاد هرمزگان نیز در پی آن هستند تا با تلاش شبانه‌روزی خود، این نیاز را تامین کنند. این تلاش به گردش چرخ اقتصادی ما نیز کمک خواهد کرد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (5 votes)

نظر شما چیست؟