بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد:

تا دو برابر درآمد نفتی کشور می توان از معادن درآمد کسب کرد / ایران کشوری جذاب برای سرمایه گذاری است / معدن مهدی آباد نمونه موفق انتقال مدیریت به جای مالکیت بود

تب‌های اولیه

تدوین برنامه فنی – اقتصادی برای جایگزینی معدن به جای نفت ضروری است و در این زمینه نیازمند برنامه ای جامع همسو با سیاست های جهانی هستیم. علاوه بر ذخایر سرشار نفت و گاز در کشور، منابع قابل توجهی از مس، روی، سنگ آهن، بوکسیت و ... داریم که برای ایجاد ارزش افزوده در این حوزه ها، نیاز به یک عزم ملی با تمرکز بر یک برنامه کاربردی و علمی است. موضوعی که دکتر شکوری، رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به آن تاکید دارد و راهکارهای منطقی برای آن ارائه داده است.

شکوری در گفتگو با معدن نامه عنوان کرد: ایران کشوری جذاب برای سرمایه گذاری است و دلیل آن موقعیت خاص ایران در منطقه، دسترسی به آب های آزاد و ... است. پایین بودن دستمزد نیروی انسانی از دیگر جذابیت های سرمایه گذاری ایران است. زیرساخت های کشور اگرچه کم اما مناسب است و لذا این نیز یکی دیگر از جذابیت های سرمایه گذاری است. پتانسیل های مطلوب بخش معدن و مشوق های مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی و در نهایتا امنیت از جذابیت های دیگر برای آن است.

وی افزود: رتبه ایران در بخش معدن پنجم است و یک درصد ذخایر معدنی دنیا را در اختیار داریم که قطعا با سرمایه گذاری جدید این عدد افزایش خواهد یافت. استفاده از ذخایر در ایران کمتر از  دو درصد است.

رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: معدن مهدی آباد نمونه موفق انتقال مدیریت به جای مالکیت بود. کنسرسیوم بخش خصوصی در این معدن برنده شد. عوارض برای کنسانتره سرب و روی باعث غیر اقتصادی شدن این پروژه خواهد شد.

وی گفت: وظایف و تصدی گری های بسیاری در حوزه معادن وجود دارد که می‌توان آن را به بخش خصوصی واگذار کرد و اگر موانع در این زمینه برطرف شود تا دو برابر درآمد نفتی کشور می توان از معادن درآمد کسب کرد.اقتصاد معدن پتانسیل آن را دارد که جایگزین اقتصاد نفتی شود و اگر چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود فعالان صنایع معدنی می‌توانند ۶۰ درصد درآمدهای نفتی را کسب کنند اما ظرفیت های بخش معدن از این هم بالاتر است. چرا که در حال حاضر ما از ۲ درصد حجم معادن خود استفاده می‌کنیم درحالیکه استاندارد در این زمینه در دنیا ۵ درصد است.

شکوری تصریح کرد: در حال حاضر دولت با دخالت در قیمت گذاری با هدف  کنترل بازار، زنجیره فولاد و مس را دچار مشکلاتی کرده است، در این زمینه نیز پیشنهاد دادیم که این مسئله را هم به انجمن‌ها بسپارند و این توان در بخش خصوصی وجود دارد که بازار به گونه ای مدیریت شود تا هیچ کارخانه ای بدون سنگ نماند.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟