مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران:

توقف صادرات مس صحت ندارد

تب‌های اولیه

به گفته «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اخبار منتشر شده درخصوص توقف صادرات شرکت مس به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد و صادرات این شرکت متوقف نشده است.

به گزارش معدن نامه از ماین نیوز، بنی اسدی درباره آخرین وضعیت شرکت ملی صنایع مس ایران در نیمه نخست سال جاری گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران در شش‌ماهه نخست سال جاری وضعیت بسیار مناسب داشت. در تولید بالای 10 درصد برنامه در همه زمینه‌ها هستیم. هدف‌گذاری شده است تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن نیاز بازار داخلی را تأمین کنیم و هیچ نگرانی در بازار داخلی ایجاد نشود و مازاد بر نیاز بازار داخل را صادر می‌کنیم. تاکنون نیز در سال جاری این  هدف محقق شده است؛ یعنی ابتدا قرار بود از کل تولید شرکت مس 60درصد به بازار داخلی و 40درصد به صادرات اختصاص یابد که این نسبت تاکنون رعایت شده است. برای نیمه دوم امسال یک پکیج صادراتی داریم و همچنین به‌صورت هفتگی 3000 تن کاتد را به همراه 1000 تن مفتول به بازار داخلی تزریق می‌کنیم.

با بیان اینکه خبر توقف صادرات مس صحت ندارد افزود: صرفاً محصولات جانبی را صادر نخواهیم کرد و فقط به بازار داخلی عرضه می‌کنیم. در نیمه نخست امسال حدود 115 هزار تن تولید کاتد داشتیم که در پایان سال امیدواریم تولید کاتد به حدود 230 هزار تن برسد. از این رقم حدود 140 هزار تن کاتد به همراه مفتول به بازار داخلی عرضه خواهد شد و مابقی به صادرات اختصاص خواهد یافت. تاکنون نیز در سال جاری حدود 40 هزار تن کاتد صادر کرده‌ایم. با وجودی که باید برای تأمین نیاز بازار داخلی حدود 105 هزار تن عرضه داشته باشیم اما ما این رقم را 125 هزار تن تعیین کردیم که جای هیچ‌گونه نگرانی وجود نداشته باشد. در زمینه صادرات هم هیچ مشکلی نداریم. هیچ نگرانی از بابت صادرات نداریم و وضعیت تولید، معادن و پیمانکاران هم بسیار مطلوب است. سال قبل حدود 296 هزار تن مس محتوی تولید داشتیم که این رقم امسال به 310 تا 315 هزار تن خواهد رسید.

در خصوص کشورهای هدف صادرات شرمت مس گفت: عمده صادرات این شرکت به بازارهای ترکیه، اروپا و چین است. باید بگویم که تحریم هیچ تأثیر و مشکلی برای صادرات ایجاد نکرده است. فرق تحریم‌های جدید با تحریم‌های قبلی این است که تحریم‌های قبلی تحریم‌های سازمان ملل بودند؛ اما تحریم‌های جدید تحریم‌ آمریکا هستند و بنابراین مسیر اتحادیه اروپا و سایر کشورها باز است. راه‌های مختلفی برای صادرات وجود دارد و اگر هم بسته حمایتی اروپا مطرح شود اوضاع بهتر هم خواهد شد. هیچ نگرانی از بابت صادرات نداریم و وضعیت تولید، معادن و پیمانکاران هم بسیار مطلوب است. سال قبل حدود 296 هزار تن مس محتوی تولید داشتیم که این رقم امسال به 310 تا 315 هزار تن خواهد رسید.

در پاسخ به اینکه وضعیت همکاری شرکت مس با شرکت اتوتک به کجا رسیده است گفت:خوشبختانه همه تجهیزات اصلی سفارش داده شده به اتوتک برای احداث دو کارخانه اسید سولفوریک به ایران آمده است. تا دو ماه دیگر هم کار تمام و نصب انجام خواهد شد. این دو کارخانه هر یک به ظرفیت 600 هزار تن یکی در سرچشمه و دیگری در خاتون‌آباد در حال احداث هستند. کارخانه اسید سرچشمه تا پایان آذرماه راه‌اندازی و در دی‌ماه وارد مدار می‌شود. در مورد پروژه خاتون‌آباد در سال جدید قرار است ظرفیت ذوب آن از 80 به 120 هزار تن افزایش یابد و تجهیزات آن‌هم تأمین شده است. به همین علت حدود چندماه ابتدایی سال توقف وجود خواهد داشت؛ بنابراین با این اوصاف فرصت کافی برای راه‌اندازی کارخانه اسید خاتون‌آباد خواهیم داشت و پیشرفت این کارخانه هم هم‌اکنون بالغ بر 76 درصد است و در سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟