خریداران بیلت در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نداشتند / ثبات بیلت صادراتی چین

تب‌های اولیه

قبل از تعطیلات عید شاهد بودیم که بازار بیلت سی آی اس روزهای نسبتاً آرامی را پشت سر می‌گذاشت چرا که اختلاف میان قیمت‌های پیشنهادی و قیمت موردنظر خریداران بالا بود و خریداران در کشورهای مختلف به دنبال 440 تا 450 دلار در حالی که قیمت‌ها حدود 5 تا 10 دلار بیشتر برای عرضه ارائه شد. شاید یکی از دلایلی که عرضه‌کننده‌های سی آی اس قیمت پیشنهادی بیلت به ترکیه را از 470 تا 475 دلار به 465 تا 475 دلار هر تن سی اف آر کاهش دادند همین بود هرچند که خریداران در ترکیه همچنان تمایلی به خرید نشان ندادند.

هر چند که در حدود یک ماه گذشته قیمت بیلت بین 450 تا 460 دلار هر تن فوب بود و روند نزولی هم داشت در نهایت این روال کاهش قیمتی همچنان ادامه داشت و آخرین قیمت بیلت صادراتی سی آی اس که در هفته گذشته 445 دلار هر تن فوب بود در نهایتاً در 440 دلار هر تن فوب برای آخر هفته بسته شد. برخی کارشناسان بر این اعتقادند که افت بازار قراضه ترکیه و در کل رکود تقاضا در منطقه منا علت اصلی روند نزولی قیمت بیلت سی آی اس بوده است.

بازار بیلت وارداتی جنوب شرق آسیا از ماه گذشته تقریباً در ثبات بود در واقع از 14 فوریه قیمت در ثبات مانده بود دلیل اصلی آن نیز تقاضای کم بود به‌علاوه اینکه عرضه سی آی اس نیز محدود بود. این روال تا هفته گذشته نیز ادامه داشته است که سبب افت قیمت آن شد و با 5 دلار افت هفتگی در رقم 475 تا 485 دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

بیلت صادراتی چین البته در اسفندماه رونق داشت و  تا حدود 485 دلار هر تن فوب رسید در اواخر ماه هم کمی کاهش داشت که نهایتاً در هفته گذشته به رقم 480 دلار هر تن فوب رسید و در همین عدد در ثبات ماند.

 

 

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (18 votes)

نظر شما چیست؟