اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد:

صنعت مس در کشور نقش پدری را ایفا می کند / با وجود کاهش قیمت مس، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتیم

تب‌های اولیه

در میان صنایع فلزی، صنایع فلزات غیرآهنی به‌رغم کاربرد فراوان و ارزش افزوده بالای محصولات و آلیاژهای آنها، کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند. امروز در دومین همایش فلزات غیر آهنی سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی گردهم آمدند تا برای دومین دوره، وضعیت حال و آینده صنایع غیرآهنی را بررسی کنند.

اردشیر سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در این همایش عنوان کرد: ایران جایگاه هشتم را در جهان از نظر ذخایر مس دارد، ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص ذخیره که  معادل ۴.۱۵٪ ذخایر جهان است. 

دکتر سعدمحمدی در ادامه تشریح کرد: تقاضای مس در سال‌های آینده ، ۲ و نیم میلیون تن افزایش می‌یابد و ما باید از این فرصت برای افزایش تولید استفاده کنیم. عیار مس در طول سالیان اخیر در دنیا رو به کاهش است. سالانه ۲ درصد افزایش تقاضا برای مس شکل می گیرد. باید هم‌راستای روند جهانی ظرفیت تولید کنسانتره مس خود را افزایش دهیم. با توجه به افزایش تقاضای جهانی برای مس، پروژه‌های زیرزمینی استخراج مس در جهان به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسند. باید توجه داشت سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها، افزایش تولید برق و افزایش تعداد خودروهای برقی سه عامل اصلی افزایش تقاضای جهانی مس هستند. صنعت مس خوشبختانه در کشور نقش پدری را ایفا می کند.ذخایر مس کشور ۷ میلیارد و ۲۱ میلیون تن با متوسط ۰.۴۶٪ افزایش یافته است.عیار متوسط برداشتی از معادن مس کشور امسال به ۰.۶۳٪ کاهش خواهد یافت که نشان‌دهنده استفاده بهتر از معادن مس است.عمر معادن بزرگ مس کشور کمتر از ۶۰ سال نیست.تا پایان امسال ظرفیت تولید مس ایران به ۴۰۰ هزار تن می‌رسد، دو برابر ظرفیت فعلی.

سعدمحمدی در خصوص اقدامات شش ماهه اخیر افزود: ۳۶ هزار متر حفاری داشتیم و امیدواریم تا پایان سال به ۸۰ هزار متر برسد. سال قبل نیز ۳۹ هزار متر حفاری کرده بودیم. بعلاوه اینکه بالغ بر ۱۳۲ هزار تن کاتد تولید داشتیم که ۲۶٪ بیشتر از برنامه بود. با وجود کاهش قیمت مس، بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان فروش داشتیم. در شش ماهه ۵۲ هزار تن صادرات مس داشتیم که بیش از کل صادرات مس در سال ۹۷ است.

وی اشاره کرد: تا پایان سال کوره مس خاتون آباد افتتاح خواهد شد و به ظرفیت تولید مس کشور افزوده می شود و برنامه و طرح های کنسانتره شرکت مس خوشبختانه در حال شکل گیری است. کنسانتره نیاز جدی شرایط کشور است و خوشبختانه بخش خصوصی متخصص در این زمینه در کشور وجود دارند.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟