عطش خرید و تقاضای غیر موثر در روزهای قبل از فروش بورس / تاثیر تقاضای پنهان و انباشته شده پایان سال گذشته در قیمت مقاطع

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

از ابتدای مرداد ماه زمزمه های افزایش قیمت شمش در بورس شنیده می شد چون حاشیه سود تولیدکنندگان این کالا بسیار پایین آمده بود ولی وزارت صمت با صدور دستورالعملی اعلام کرد فقط نوردکاران ثبت نام شده در سایت بهین یاب مجاز به خرید شمش هستند. بنابراین بازار شمش را محدود به تعداد معدودی نوردکار کرد. با این روش دامنه رقابت در بورس برای فروشندگان بزرگ شمش محدود می شود ولی چند نکته در این بخشنامه قابل تعمق است، اول آن که وزارت صمت در سال گذشته مشابه این دستورالعمل را که مغایر قوانین بورس است صادر کرد. در نتیجه پس از 4 ماه که بازار به رکود کشیده شد به دستور آقای جهانگیری لغو گردید. بنابراین این پدیده جدیدی نیستو تاکنون نیز اخباری از اجرایی شدن این بخش نامه شنیده نشده است.

در هفته دوم این ماه میلگرد هفته آرامی را پشت سر گذاشت که همراه با کاهش خیلی محدود قیمت بود. قیمت مقاطع بخصوص میلگرد از اول فروردین ماه رو به افزایش گذاشت علت آن تقاضای پنهان و انباشته شده پایان سال گذشته بود که در اول امسال ظاهر شد. به همین دلیل آمار سه ماهه تولید میلگرد 21 درصد رشد را نشان می داد ولی افت قیمت که از خرداد ماه شروع شده و همین طور ادامه دارد آمارهای تولید سه ماهه دوم را تغییر خواهد داد. نباید فراموش کرد که مرداد ماه فصل تعطیلات در تمام دنیاست بخصوص در کشورهای همسایه ایران و به همین دلیل تقاضای مقاطع پایین است. با فرونشستن تب گرما و تعطیلات انتظار بهبود در بازار منطقه می رود آنچه که مایه امیدواری است اینست که مقاطع از طریق تریلی صادر می شود به همین دلیل اعمال تحریم بر آن ساده نیست این نقطه قدرت صنعت فولاد است. اگر تحریم ها در جهت بازگشت وجوه حاصل از صادرات حالت جدی به خود بگیرد محققا دولت مجبور خواهد شد تا تصمیم گیری های دیگری را بنماید.

در هفته گذشته نیز شاهد بودیم قیمت میلگرد از ابتدا تا اواسط هفته روند کاهشی و در ادامه از اواسط تا انتهای هفته روند افزایشی داشت برای این فراز و فرود دو علت اصلی وجود داشت، اول سردرگمی در مورد قیمت شمش که تا سه شنبه وضعیت آن مشخص شد و دومین مورد عدم تطابق قیمت میلگرد با شمش و حاشیه بسیار کم سود نوردکارها بود که باعث افزایش قیمت نیز شد. اگر نگاهی به آمار انجمن تولیدکنندگان فولاد بیاندازیم شاهد خواهیم بود در فصل ابتدایی این سال صادرات میلگرد 53 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است، در حالیکه فولاد میانی با افت 23 درصدی در همین مدت زمان مواجه شد. پیشنهاد برخی فعالان بازار این است که وزارت صمت صدور شمش را ممنوع کند ولی قیمت آن را آزاد بگذارد و کارخانه ها تولید تا سه ماه آینده خود را در بورس به فروش برسانند و نتیجه این خواهد بود که بازار با ثبات روبرو خواهد شد چراکه از سمت عرضه مواد اولیه اطمینان دارد، در نتیجه صادرات محصول که ارزش افزوده بیشتری دارد و اشتغال بیشتری ایجاد می کند روانتر خواهد شد. ضمن آنکه اطمینان خاطر نسبت به بازگشت وجوه حاصل از صادرات آنها به دلایل مختلف بیشتر است.

نهایتا در روزهای اخیر شاهد یک نکته بودیم و آن نحوه قطره چکانی آزادسازی محموله های تیر آهن های ریز ذوبی در چند روز گذشته است. تجربه نشان داده است حجم آزاد سازی محموله های ذوبی پس از فروش هفتگی ذوب آهن افزایش می یابد. شاید بخشی از این موضوع مربوط به ایجاد نوعی عطش خرید و تقاضای غیر موثر در روزهای قبل از فروش بورس باشد.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (2 votes)

نظر شما چیست؟