دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن؛

فقط با 30درصد ظرفیت کار می‌کنیم/ عرضه در بورس کالا شفاف شود

تب‌های اولیه

روشنک حاجی بیگی

کارخانه‌های فرآوری مولیبدن طی چند سال اخیر با چالش تأمین مواد اولیه این محصول (سولفور مولیبدن) مواجه شده‌اند و در حال حاضر شرکت ملی مس تنها عرضه‌کننده سولفور مولیبدن به این کارخانه‌هاست که بخشی از آن را پس از استخراج به‌عنوان محصول جانبی مس مصرف و بخش دیگر را در بورس کالای ایران عرضه می‌کند.

 ازاین‌رو انحصار ایجادشده در تهیه و تولید کنسانتره مولیبدن و همچنین شکل‌گیری صنایع پایین‌دستی بدون در نظر گرفتن میزان تولید و عرضه این ماده اولیه را می‌توان عوامل مؤثر در مواجه‌شدن این صنعت با کمبود مواد اولیه دانست. از طرفی مشکلات موجود بر سر راه تجارت بین‌الملل نیز معضل کمبود مواد اولیه این واحدهای تولیدکننده مولیبدن را دوچندان کرده است.

مسعود كلانتر مجد، دبیر انجمن تولیدكنندگان و صادركنندگان مولیبدن در گفتگو با خبرنگار معدن نامه در خصوص نحوه قیمت‌گذاری این محصول و عرضه آن در بورس کالا اظهار کرد: علی‌رغم تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار و تعیین قیمت با استفاده از نرخ نیمایی، مکانیزم قیمتی چندان شفاف به نظر نمی‌رسد.

وی با تأکید بر ادامه‌دار بودن مشکل کمبود مواد اولیه گفت: باوجود 20هزارتن ظرفیت تولید، بین 6 تا 7 هزارتن ماده اولیه برای فروش در بازار وجود دارد. به همین جهت برای پاسخگویی به نیازها سهمیه‌بندی کرده‌ایم و واحدهای تولیدی با کمتر از 30درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند. بنابراین درصورتی‌که شرکت ملی مس بخش کمتری از محصول را به خود اختصاص داده و باعرضه شفاف در بورس می‌توان مقداری از این کمبود را جبران کرد.

 كلانتر مجد در ادامه گفت: مشکلات موجود بر سر راه تجارت بین‌الملل نیز یکی از عوامل مؤثر در ایجاد کمبود مواد اولیه است. از طرفی معادن کشورهایی که درزمینهٔ مس فعال هستند ازجمله پرو، شیلی توسط آمریکایی‌ها اداره می‌شود و با توجه به عدم مراوده مالی بین امریکا و ایران خرید از این کشورها امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو وزارت صمت نباید مجوز جدیدی برای تأسیس واحدهای تولیدکننده مولیبدن صادر کند.

 

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (3 votes)

نظر شما چیست؟