زرندی معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت مطرح کرد:

هنوز نتوانستیم به درستی به سمت کالای با ارزش افزوده حرکت کنیم / تحول جدی در بخش معدن، نیازمند توسعه اکتشاف است / در کنار بودجه‌های دولتی باید مدل‌های جدید تامین مالی برای بخش اکتشاف تعریف شود

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

زرندی معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت عنوان کرد: از آن جا که در آستانه انقلاب چهارم صنعتی هستیم، صنایع ما باید متحول شوند و بر این اساس برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت این است که با تمام توان به سمت نوآوری حرکت کند. باید روی ارتقای ارزش افزوده از طریق نوآوری تمرکز کنیم. راهبرد وزارت صمت این است که باید در حوزه نیمه عالی کار کنیم و نوآوری داشته باشیم. باید در صنایع به ویژه فولاد این تغییر رویکرد را داشته باشیم‌.

وی افزود: بر اساس ارزیابی در کشور صنایعی که همیشه صاحب نقش بودند مشخص هستند و ۹ صنعت بیشتر نیستند . عمده آن خانواده پایین دست پتروشیمی هستند که توان در صادرات و سهم در ارزش افزوده دارند و فلزات اساسی، در این ۹ صنعت صاحب توانی هستیم که  هم در عرصه بین المللی به ما نگاه می‌کنند هم توان داخلی. 

زرندی اضافه کرد: سال ۹۸ با مدنظر قرار دادن رونق تولید، یکی از محورهای اصلی برنامه های معاونت طرح و برنامه ریزی را به تغییر رویکرد از فضای مونتاژ کاری به نوآوری و استفاده از شرکت های دانش بنیان معطوف کردیم

معاون طرح و برنامه ریزی وزارت صمت گفت: ما در بسیاری از حوزه ها به سمت مثبت حرکت کردیم و از لحاظ کمی رشد زیادی داشتیم اما متناسب با این رشد در رنکینگ‌های بین‌المللی بالا نرفتیم چون نتوانستیم به سمت کالای با ارزش افزوده حرکت کنیم.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تحول جدی در بخش معدن، نیازمند توسعه اکتشاف است و به همین علت در برنامه‌های این وزارتخانه برای امسال یکی از محورهای اصلی، توسعه فعالیت‌های اکتشافی قرار گرفته است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت با بیان این‌که در بخش اکتشاف نگاه‌های جدید و نو باید صورت گیرد و زمینه ورود استارتاپ‌ها در این بخش هموار شود، تصریح کرد: یکی از موضوع های مهم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مشکلات بودجه‌ای برای پروژه‌های اکتشاف است، بنابراین  در کنار بودجه‌های دولتی باید مدل‌های جدید تامین مالی برای این بخش تعریف شود.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (1 vote)

نظر شما چیست؟