رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد:

وقت توسعه نيست؛ بنگاهها نيازمند حمايت براي حفظ حيات هستند

تب‌های اولیه

شيوا نيك وظيفه

مهرداد اكبريان، رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در گفتگو با معدن نامه مطرح كرد: متاسفانه صنعت کشور صرفا برروی چند نوع خاص سنگ آهن متمرکز شده است. به‌عنوان مثال سنگ هماتیت دارای خلا بوده و تکنیک‌های گران و پرمصرفی برای عیارسازی و تبدیل آن به کنسانتره در کشور وجود دارد که باید مسائل مربوط به این نوع فرآیندها برطرف و مرتفع شوند.

وي افزود: طبق آمار سازمان زمين شناسي تاكنون ٧ درصد از گستره كشور را در ايران مورد مطالعه اكتشافي قرار داده ايم، اما كانادا دوبار اكتشافات زمين شناسي را به عمل آورده اند، اين درحاليست كه ايران غني از مواد معدني است. به طور قطع با افزايش عمق اكتشافات و افزايش پهنه مطالعاتي در ايران، بسيار بيشتر از رقم اعلامي  ٢.٧ ميليارد تن، ذخيره سنگ آهن داريم، متاسفانه سازمان زمين شناسي تجهيزات و سرمايه كافي را ندارد.

وي به كم توجهي به بخش خصوصي اشاره كرد و گفت: بخش خصوصي مورد توجه قرار نگرفته درحاليكه امانتدار بهتري براي معدن است، پيشنهاد اين است كه اكتشافات اوليه از طريق دولت و سپس به دست بخش خصوصي سپرده شود.معمولا بخشهاي پرپتانسيل به بخش خصوصي سپرده نمي شود، آيا بالاخره معدن به عنوان بالادست صنايع نبايد به بخش خصوصي واگذار شود.وظيفه دولت حمايت و وظيفه بخش خصوصي هم افزايي است.

به دنبال طرح ممنوعیت خروج سنگ آهن از استان یزد، رئیس انجمن سنگ آهن ایران اعلام کرد: روش ممنوعیت، راهکار درست و پایداری نیست؛ از آن در کوتاه‌مدت می‌توان بهره‌ برد اما اگر بخواهد تبدیل به بدعت شود، به دلیل اینکه ایجاد انحصار می‌کند، مورد تأیید نیست.

وي گفت: قلب كشور، ايلام و كردستان غني از سنگ آهن است و دولت بايد بخش پرريسك آن را حمايت كند چراكه بخش خصوصي نميتواند در ابعاد بزرگ در اين بخش كه گاها صعب العبور است مود به تنهايي انجام دهد.

وی افزود: در چند سال گذشته، بخش خصوصی و دولتی در تمام کشور به فراخور مورد، برخی با مطالعات کارشناسی شده و بعضاً با کارشناسی کمتر کارخانه‌هایی احداث کرده‌اند اما به دلیل آنکه دقت لازم برای این جانمایی انجام نشد، پراکندگی واحدهای معدنی و صنعتی با هم همخوانی نداشته‌اند.

اكبريان افزود: خودكفايي در معنا كلمه زيبايي است اما در مفهوم درخور شرايط فعلي ما نيست، ما در شرايط غير متعادل هستيم، يكي از راهكارهاي درست حمايت از توليد بنگاههاست، فعلا وقت توسعه نيست و عمده بنگاهها نيازمند حمايت براي حفظ حيات هستند.

 

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟