کاهش محدودیت های چین در افزایش تولید تاثیر داشت / بهبود در بازار سنگ آهن صادراتی ایران

تب‌های اولیه

در اسفندماه شاهد بهبود بازار فولاد بودیم که سبب رشد در حاشیه سود فولادسازان چینی شد بعلاوه اینکه تصمیمات جدید دولت چین برای کاهش مالیات بر ارزش‌افزوده صنایع هم تأثیر مثبتی بر جو بازارها داشت. در اواسط اسفندماه هیچ محدودیتی از جانب عرضه در بازار احساس نمی‌شد و ظاهراً کسی برنامه‌ای برای خرید در دست نداشت. موجودی سنگ‌آهن بنادر چین رو به رشد بود و تجار نگران روند بازار این ماده اولیه در کوتاه‌مدت هستند.

اما در روزهای اخیر شرایط تغییر کرده است، با توجه به اینکه چین نگران کمبود عرضه است از ابتدای هفته گذشته شاهد رونق در بازار سنگ‌آهن وارداتی آن بودیم. فعالان بازار بر این اعتقاد هستند که به زودی بنادر چین با کاهش شدید موجودی روبرو خواهند شد. با توجه به حوادثی که در استرالیا اتفاق افتاد و سد باطله که در برزیل شکسته شد و مدت زیادی بازار سنگ‌آهن را به تزلزل درآورد، حال نیز خریداران سنگ‌آهن از ادامه این تأثیرات سخن می‌گویند و شاهد عدم تضمین برای دریافت در تاریخ دقیق حمل فروشنده‌ها هستند. شاید این امر یکی از دلایلی است که خرید از عرضه‌کننده‌ها برایشان مناسب نیست و خرید از موجودی بنادر، ریسک کمتری دارد. بعلاوه اینکه مشکلات و محدودیت‌های چین نیز در روزهای اخیر کاهش داشته است. در چین دوره اوج آلودگی هوا به اتمام رسیده و بازار منتظر افزایش فعالیت کارخانه‌ها و نیاز بیشتر آن‌ها به سنگ‌آهن است که طبعاً باید بر قیمت سنگ‌آهن اثر مثبت بگذارد.       

طبق گفته‌ها امسال تولید شرکت واله برزیل تا 50 میلیون تن و ریو تینتو و بی اچ پی استرالیا به ترتیب 14 و 8 میلیون تن تحت تأثیر عوامل منفی شکستن سد و طوفان ماه مارس استرالیا کاهش خواهند داشت. 

در بازار داخل نیز در اسفندماه بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت های صعودی داشت و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز  از بهبود قیمت داشت. این روال در هفته های اخیر نیز ادامه داشت. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران قیمت ها صعودی بود و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران هم افزایش قیمت را به خود دید.  

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (18 votes)

نظر شما چیست؟