هفته گذشته در تالار نقره ای؛

کاهش 59 درصدی حجم معاملات محصولات فولادی/ تاثیرات تغییر مبنای ارز 4200 تومانی به ارز سامانه نیما

تب‌های اولیه

شیوا نیک وظیفه

در معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران بیش از 270 هزار تن انواع کالا به ارزشی بیش از 15 هزار و 310 میلیارد ریال خرید و فروش شد. البته شاهد روند در بازا ربورس کالا بودیم به این شکل که از نظر حجمی 45 درصد و از نظر ریالی 39 درصد نسبت به هفته پیش کاهش هم در بخش معاملات نقدی و هم در بخش معاملات سلف به ثبت رسید.

در هفته ای که گذشت در بازار فلزات بیش از 73 هزار تن کالا اعم از مس، کنسانتره، فولاد و آلومینیوم معامله شد و ارزشی بیش از 4641 میلیارد ریال را داشت. در این بازه زمانی کاهش 59 درصدی حجم معاملات محصولات فولادی عمده ترین دلیل افت حجم و ارزش معاملات کل بازار محصولات فلزی بود. بطوریکه حجم و ارزش این بازار به ترتیب کاهش حدود 60 و 50 درصدی را داشت.

هر کیلو شمش آلومینیوم فایرا 23 هزار تومان قیمت خورد

ذوب طی معاملات هفته گذشته 19 هزار و 420 تن سبد میلگرد 14 تا 18، بنزن، سبد میلگرد مخلوط و آرگون عرضه کرد و حجم عمده آن را فروخت.

فولاد خراسان با عرضه 14 هزار و 840 تن شمش بلوم و سبد میلگرد دیگر عرضه کننده فعال این هفته در بورس کالا بود و توانست شمش بلوم را تا قیمت هر کیلو 35 هزار و 800 در بالاترین سطح بفروشد. این در حالی بود که قیمت پایه آن حدود 34 هزار و 623 ریال اعلام شده بود تا خریداران این محصول را 3 درصد بالاتر از قیمت پایه خریداری کنند. سبد میلگرد این مجتمع فولادی نیز 6 درصد بالاتر از قیمت پایه معامله شد و قیمت پایانی میانگین موزون آن به کیلویی 38 هزار و 355 ریال رسید.

فخوز صدرنشین حجم و ارزش معاملات هفتگی

25 هزار تن شمش بلوم فخوز هم به قیمت هر کیلو 35 هزار و 209 ریال معامله شد و با فروش 877.5 میلیارد ریال از این کالا، بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را در بین شرکت های فعال در بازار سهام رقم زد. همچنین کاوه 5 هزار تن از همین محصول را به قیمت هر کیلو 35 هزار و 149 ریال معامله کرد.

فملی هم با بیش از 24 هزار تن انواع مس در تالار نقره ای حاضر شد و در شرایطی که تقاضای خریداران کمتر از عرضه های انجام شده بود، تنها کمتر از 2200 تن محصول را فروخت و مابقی محصولات روی میز فروش ماند. در میان محصولات عرضه شده این مجتمع مس کاتد به قیمت پایه معامله شد و مس مفتول و کنسانتره فلزات گرانبها با رقابت خریداران همراه شد.

1500 تن شمش آلومینیوم ایرالکو در حالی روی میز فروش رفت که این میزان عرضه با تقاضای 2980 تنی رو به رو شد و پس از رقابت خریداران تا 27 درصد بالاتر از قیمت پایه به فروش رسید. به این ترتیب، هر کیلو شمش آلومینیوم به قیمت میانگین حدود 23 هزار تومان معامله شد.

کگل هم در حالی 10 هزار تن آهن اسنفجی را در تالار عرضه کرد که در نبود تقاضا این مجتمع هفته خود را بدون معامله به پایان رساند.

خدایی: کاهش حجم مبادلات به دلیل تغییر پایه اری به ارز نیمای

 در خصوص کاهش حجم معاملات هفته گذشته، سعید خدایی تحلیلگر بازار بورس به معدن نامه عنوان کرد: مکانیزم بازار بورس به این صورت است که عرضه از سمت تولیدکننده های بزرگ صورت میگیرد و متقاضی خود را دارد. تا قبل از هفته گذشته ، مبنای قیمتگذاری ارز 4200 تومانی بود ولی از هفته گذشته اعلام شده تا براساس ارز سامانه نیما قیمتگذاری ها صورت بگیرد.

وی ادامه داد: به دلیل تغییر قیمت پایه، برخی تولیدکننده ها عرضه را قطع کردند تا با مبنای جدید به مرور عرضه را شروع کنند و کاهش حجم معاملات به دلیل تغییر قیمت ارز پایه بوده است.

وی معتقد است: افزایش یا کاهش قیمت محصولات براساس همان المان های قبلی اتفاق خواهد افتاد و این تغییر پایه تاثیر چندانی نخواهد داشت.

دسته بندی: 
هنوز امتیازی ثبت نشده

نظر شما چیست؟