کلونی بخشنامه‌ای نه معدن را قانع کرد نه مجلس

تب‌های اولیه

کلونی بخشنامه‌ای نه معدن را قانع کرد نه مجلس

روشنک حاجی بیگی

فعالان معدنی چند وقتی است به جهت صدور بخشنامه‌های غیرعلمی و غیر راهبردی مختلف از سوی دولت دچار سردرگمی شده و شرایط پیش‌آمده موجبات متوقف شدن فعالیت‌های تولیدی در برخی کارخانه‌ها را رقم‌زده است.

بر این اساس اتحادیه‌ها و تشکل‌های تولیدی و صادراتی به‌طور مکرر نسبت به سیاست‌گذاری‌های غیر توسعه‌ای دولت و بی‌نظمی‌های پیش‌آمده ناشی از آن، اعلام نارضایتی نموده و ضمن هشدار تعطیلی کارخانه‌ها، خواستار بازنگری و اصلاح سیاست‌های دولت در این بخش شده‌اند.

کمیسیون های مربوطه نیز در مجلس شورای اسلامی ضمن تشکیل جلسات متعدد با حضور فعالان معدنی و مسئولان دولتی، در مخالفت با این امر واکنش نشان داده و از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت خواسته‌اند نسبت به تغییر سیاست‌های ضد تولیدی که صرفاً موجبات افزایش رانت در بازار را فراهم آورده به‌طورجدی اقدام کنند.

شواهد نشان می‌دهد باوجوداین نارضایتی‌ها که به‌طور فزاینده‌ای نیز در حال افزایش است، مسئولان وزارت صمت به جهت مدیریت و کنترل اوضاع همچنان به تنظیم غیر کارشناسی بخشنامه‌ها در شرایط حساس کنونی اقتصاد کشور که کمتر کسی از آن بی‌خبر است بسنده کرده‌اند.

از نام‌گذاری سال و شرایط اقتصاد مقاومتی هم که بگذریم، در حال حاضر حمایت از تولید پایین‌دست معدن و صنایع معدنی به جهت جلوگیری از زمین‌گیر شدن این بخش که مقام معظم رهبری از آن به‌عنوان صنعتی حائز اهمیت بعد از نفت یادکرده‌اند، ضرورتی انکارناپذیر به‌حساب می‌آید.

در همین خصوص محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار معدن نامه گفت: سیاست‌های غیرتولیدی دولت و عدم موفقیت ارکان نظارتی باعث شده گروه‌های غیرمولد از رانت ایجادشده در این شرایط نهایت بهره را ببرند.

نماینده مردم ساوه در مجلس با اشاره به تفاوت دو برابری قیمت در برخی محصولات معدنی از کارخانه تا قیمت نهایی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد گفت: دولت از طریق نهادهای نظارتی باید درصدد برآید تا مشخص شود مابه‌التفاوت قیمت به جیب چه کسانی می‌رود.

وی با اعلام اینکه برخی کارخانه‌های معدنی تعطیل‌شده و برخی رو به تعطیلی هستند گفت: جلساتی با مسئولان وزارت صمت تشکیل و خواستار بیان توضیحات در این خصوص شده‌ایم که این توضیحات به‌هیچ‌عنوان نمایندگان را قانع نکرد.

وی افزود: مجلس کار خود را انجام داده و از این به بعد دستگاه‌های نظارتی و قضائی باید برای شفاف‌سازی وارد میدان شوند.

دسته بندی: 
امتیاز شما: هیچ (6 votes)

نظر شما چیست؟